DEÜ Haberler

REKTÖR HOTAR’DAN 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ VE TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLİŞİNİN 84. YILI KUTLAMA MESAJI

601

Türk kadını, tarihimizin en eski dönemlerinden günümüze kadar toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış, ihtiyaç hissettiğimiz her zaman fedakârlıkların en yücesini yapmıştır. Cumhuriyet döneminde de Türkiye’nin daha demokratik bir görünüme kavuşması ve siyasal katılım boyutlarının genişletilmesi amacı taşıyan Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesi hem kadınlarımıza verilen değeri taçlandırmış hem de “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözünü daha da anlamlı hale getirmiştir.

Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamızın anahtarlarından birisi olan kadınlara tanınan siyasal haklar, Avrupa’nın birçok ülkesine göre daha önce verilerek kadının toplumumuzdaki hak ettiği yere getirilmeye çalışılma çabaları takdire şayandır. Toplumsal, ekonomik ve siyasal hayatın her alanında yer alması kadınlarımızın hassasiyetinin, enerjilerinin, akıl ve deneyimlerinin her alanda kullanılması bizleri ileriye götürecek, toplumsal refahı artıracak en önemli unsurlardan birisi olmasının yanı sıra kadın erkek eşitsizliğinin ortadan kaldırılmaya örnek teşkil edecek bir uygulama olması sosyolojik açıdan önemlidir.

Son dönemde ülkemizde kadın girişimcilerimizin sayılarının artması, kadınlarımızın iş hayatına daha aktif katılımlarına teşvik edici politikaların uygulanması, eğitim-öğretimden istihdama, sağlıktan aileye kadar her alanda kadınlarımızın desteklenmesi ve model oluşturulma çalışmalarının uygulamaya geçilmesini destekliyoruz.

“Cennet annelerin ayakları altındadır.” anlayışının mensupları olan bizler, samimiyetle  içselleştirilen amaçları paylaşmak birlikteliklerimize güç katacağına inanıyoruz. Bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 84. Yılını kutluyor; İzmir’li  Benal Nevzad İstar Anman’lar gibi 1935 yılında seçilen ilk kadın milletvekillerimizin dün açmış oldukları azim ve cesaret örneği, bugün toplumumuzdaki kadın erkek eşitliğinin sosyal, ekonomik ve siyasal her türlü platformda yansımalarının gerçekleştiğini görüyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyoruz. Kadınlarımıza bu aydınlık yolu açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden tüm kadınlarımızı saygı, minnet ve şükranla anıyoruz.

İlgili Yazılar