DEÜ Haberler

REKTÖR HOTAR’DAN BİRLİK VURGUSU

724

Milli Mücadele’nin başarıya ulaşmasında birlik ve beraberlik ruhunun önemine dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin sonuçlandığı 30 Ağustos 1922 tarihi, aslında milletimizin istikbal ve istiklâl davasının özünü oluşturur. Var olma duygusundan hiçbir zaman vazgeçmeyen milletimizin asil duruşu, bizleri gururlandırırken; dirlik içinde birlik inancımızı da güçlendirmeye devam ediyor” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nın sonucunu belirleyen Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 96’ncı yıldönümünde; Türkiye çapında kutlanan ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’ ile ilgili bir açıklama yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Milli Mücadele dönemindeki birlik ve beraberlik ruhunun bugün de aynı kararlılıkla Anadolu’da devam ettiğini söyledi. Milli Mücadele’nin başarıya ulaşmasında; Türk Milletinin var olmaya duyduğu sarsılmaz inanç ve isteğin olduğunu vurgulayan Rektör Hotar, “Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin neticelendiği 30 Ağustos 1922 tarihi, aslında milletimizin istikbal ve istiklâl davasının özünü oluşturur. Var olma duygusundan hiçbir zaman vazgeçmeyen milletimizin asil duruşu, bizleri her daim gururlandırırken; dirlik içinde birlik inancımızı da güçlendirmeye devam ediyor” dedi. Bir milletin direnişini ve kendi içinden yeniden doğuşunu anlamanın tarih kitaplarından okunarak öğrenilecek gerçekler olmadığına dikkat çeken Rektör Hotar, “Bizler, Nizam-ı Âlem diyerek Malazgirt’ten Anadolu’nun kapısını açan gururlu bir milletin onurlu evlatlarıyız. Bu toprakları kendine yurt edinmiş; ona değer katmış; onu zenginleştirmiş halkımızın, yüzlerce yıl sonra da aynı kararlılıkla bir araya gelmesi ve Milli Mücadelesini vermesi tesadüf değildir. Sahip olduğu nitelikleriyle milletimiz, her zaman kendi kahramanlık destanını yazmasını bilmiştir. Şahlanan özgürlük iradesini Trablusgarp’ta, Çanakkale’de, Afyon’da, Belkahve’de ve 30 Ağustos’ta yaşadık. Bunlar sadece tarih kitaplarında yazıldığı gibi değil; ait olunan davada hissedildiği kadar yaşanır” ifadesinde bulundu.

OMUZ OMUZA MÜCADELE ETTİK

Açıklamasında İstiklal Marşı’na da vurgu yapan Rektör Hotar, “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, milletimizin yüreğinden geçenleri ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen Alsancak’ diyerek anlatır. Bu sözler geçmişte olduğu gibi bugün de bize ilham olmuştur. Milletimiz, içeriden ve dışarıdan gelen tehlikelere karşı omuz omuza mücadele etmiş; 15 Temmuz gecesi de milli ve manevi değerlerimizi korumak için canını ortaya koymuştur” dedi.

İlgili Yazılar