DEÜ Haberler

DEÜ’DEN BİLİM ATAĞI

895

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Torbalı Meslek Yüksekokulu bünyesindeki yenilenen Biruni Laboratuvar Kompleksi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Rektör Hotar, “Biruni Laboratuvar Kompleksimiz, hocalarımızın bilimsel çalışmalarında, öğrencilerimizin bilgi ve becerilerini uygulama ile birleştirmelerinde ve iş dünyamızın taleplerinin karşılanmasında ülkemiz için önemli bir kazanım olacaktır” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Torbalı Meslek Yüksekokulu bünyesindeki yenilenen Biruni Laboratuvar Kompleksi düzenlenen törenle hizmete açıldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın katılımıyla gerçekleşen törende; Torbalı Kaymakamı Ercan Öter, İlçe Milli Eğitim Müdürü Atila Işıkkaya, İlçe Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener, İlçe Jandarma Komutanı Binb. Emre Balcı, bağışçı Emre Atıl, DEÜ Torbalı Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cüneyt Akal, öğrenciler ve DEÜ mensupları da yer aldı. Meslek Yüksekokulu’nun yenilenen kütüphanesi, oluşturulan bilgisayar laboratuvarları ile mermer ve kaynak atölyeleri, kaya mekaniği, zemin mekaniği, su ve seramik laboratuvarlarını içinde barındıran Biruni Laboratuvar Kompleksi, DEÜ’lü öğrencilerin kullanımına hazır hale getirildi.

“ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIM OLACAK”

Kompleksin açılış töreninde konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, bugüne kadar 400 metrekarelik alanda öğrencilerin uygulama ihtiyaçlarını karşılayan laboratuvarın Mayıs 2022’den beri yürütülen modernize etme ve yenileme çalışmaları ile toplam alanının 900 metrekareye çıkarıldığını vurguladı. Rektör Hotar, “Biruni Laboratuvar Kompleksimiz, hocalarımızın bilimsel çalışmalarında, öğrencilerimizin bilgi ve becerilerini uygulama ile birleştirmelerinde ve iş dünyamızın talep ve beklentilerinin karşılanması noktasında ülkemiz için önemli bir kazanım olacaktır” dedi.

“TEMEL MİSYONUMUZ BİLİM ÜRETMEK”

Konuşmasının devamında, kuruluşunun 40’ıncı yılını kutlayan Türkiye’nin köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin temel misyonlarından birinin ulusal ve uluslararası niteliği olan bilimsel araştırmalar yapmak olduğunun altını çizen Rektör Hotar, “Bugün yenileyerek devreye aldığımız kompleks, Rektörlüğümüzün yatırım, iş birliği ve büyüme stratejilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle teknik ve mühendislik alanlardaki proje ve çalışmalarımız, yüksek standartlara, akreditasyona ve donanımlı bilim insanlarımızın varlığına dayanmaktadır. Burada ortaya çıkardığımız katma değer, öncelikle akademik çalışmalarda kendisini göstermektedir. Yenilenen bir kütüphane ile yeni bir bilgisayar laborutuvarına sahip olan kompleksimiz, hem bilime hem de iş dünyasına yapılmış bir yatırımdır” ifadelerini kullandı.

EL BİRUNİ UNUTULMADI

2,5 milyon Türk lirası maliyetle hayata geçirilen komplekse “Biruni” isminin verilmesinin temelinde, 11’inci yüzyıla damgasını vuran Türk İslam alimi El Biruni’nin ideal ve fikirlerinin yer aldığını söyleyen Rektör Hotar, “Araştırma üniversitesi olarak önümüzdeki dönemde, ülkemizin bilim ve teknoloji alanlarındaki politikalarına güç verecek akademik çalışmalara devam edeceğiz. Tabi ki, üniversitemizin alan odaklı sorumluluklarını da bu süreçte yerine getireceğiz. Biruni Laboratuvar Kompleksimizin, yenilenen bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanemizin hayırlı olmasını diliyor; açılışımıza katılan Torbalı ilçe protokolüne, hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz” açıklamasını yaptı.

ÇEVRE DOSTU SANDALYE HEDİYE ETTİ

Açılış töreninin ardından DEÜ Meslek Yüksekokulu bünyesindeki Biruni Laboratuvar Kompleksi,  bilgisayar laboratuvarları ve kütüphaneyi gezen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, öğrencilerin yürüttüğü çalışmaları inceleyerek projeleri hakkında bilgiler aldı. Rektör Hotar buruda, DEÜ’lü öğrencilerin tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden ürettikleri sandalyeyi, sürdürülebilirliğe dikkat çekmek ve farkındalık adına Torbalı Kaymakamı Ercan Öter’e hediye etti. Öter, sandalyenin geri dönüşüme dikkat çekmesi için kaymakamlıkta sergileneceğini söyledi.

TEKNOFEST VE MİLLİ AĞAÇLANDIRMA GÜNÜ’NE DİKKAT ÇEKİLDİ

Rektör Hotar, kompleks programının ardından, DEÜ’nün kurumsal ve akademik paydaşı olduğu TEKNOFEST 2023 hakkında bilgilendirme toplantısı için DEÜ Torbalı Meslek Yüksekokulu’nda bulunan TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam ile bir araya geldi. İstanbul’da düzenlenecek TEKNOFEST yarışmaları için DEÜ Torbalı MYO tarafından hazırlanan mermer objeye ilk çekici Kökçam ile birlikte vuran Rektör Hotar, ardından 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla yerleşkede bulunan DEÜ TEKNOFEST Ormanı’na Kökçam, Torbalı protokolü ve DEÜ mensuplarının katılımı ile fidan dikimi gerçekleştirdi.

İlgili Yazılar