DEÜ Haberler

DEÜ’DEN BİLİŞİM ALTYAPISI VE VERİ GÜVENLİĞİNE DEV YATIRIM

693

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) revizyonu tamamlanan Ana Veri Merkezi ile Felaket Kurtarma Merkezi DEÜ Rektörlük Binası’nda açıldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, 6.4 milyon TL yatırımlarla hizmete aldıkları merkezin kritik öneme sahip olduğunu belirterek, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak kamu düzenini bozacak kritik verilerin güvenliğinin sağlanmasının, devletimiz ve üniversitelerimiz açısından önem taşıdığını biliyoruz” diye konuştu. Hotar, ULAKBIM sisteminde yapılan iyileştirmelerle bölgedeki üniversitelerin de internet altyapısının iyileştirilmesinin de sağlandığını ifade etti.

Revizyonu tamamlanan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Ana Veri Merkezi ile Felaket Kurtarma Merkezi, DEÜ Rektörlük Binası’nda düzenlenen törenle açıldı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yayınlanan ‘Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’ne uyum çalışmaları kapsamında DEÜ Bilgi İşlem Dairesi tarafından yeniden revize edilen Veri Merkezi ile Felaket Kurtarma Merkezi, yaklaşık 6.4 milyon TL yatırımla tamamlandı. Ege Bölgesi’ndeki akademik ağın merkezi olan DEÜ’nün ULAKBIM sisteminin uluslararası standartlarda yenilendiği çalışmalarda yaklaşık 11 kilometrelik ağ kablosu kullanıldı. ULAKBIM sisteminde yapılan iyileştirmelerle bölgedeki üniversitelerin internet altyapısının iyileştirilmesini sağlandı, DEÜ yerleşkeleri arasındaki iletişim hızı artırıldı ve güvenlik riskleri minimum seviyeye indirildi.

Törenin açılışında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi olarak bilimin ve teknolojinin sunduğu bütün imkanlardan yararlandıklarını belirterek, “Uluslararası standartlarda altyapıya sahip olmak ve sürekli iyileştirmeyi benimsemek, üniversitemizin de öncelikleri arasında yer alıyor. Yapılan bu iyileştirmeler bilgiye erişimi kolaylaştırdığı kadar bir takım güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak kamu düzenini bozacak kritik verilerin güvenliğinin sağlanmasının, devletimiz ve üniversitelerimiz açısından önem taşıdığını biliyoruz.  Rektörlük olarak biz de, üniversitemizin bilgi işlem ve teknolojik altyapısına Bilgi İşlem Dairemiz aracılığıyla yatırımlar yapmaktayız. Özellikle de pandemiyle birlikte hız kazanan projelerimizi, tek tek hayata geçiriyoruz. Bu yatırımlarımız sayesinde ise uzaktan eğitim sistemimizi kendi sunucuları üzerinden yürüten nadir üniversitelerden biri olma gururunu taşımaktayız. Bu konudaki çalışmaları nedeniyle DEUZEM’de ve teknik ekipte görev alan mensuplarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

6.4 MİLYON TL YATIRIM

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi ISO 27001 çerçevesinde ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yayınlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberine uyum çalışmaları kapsamında ULAKBIM sistem odasının yapılandırılması ve Felaket Kurtarma Merkezi’nin tamamlandığını söyleyen Rektör Hotar, “Yaklaşık 6,4 milyon TL’ye mal olan ve hızla tamamlanan çalışmalarımız sonucunda hem sistem altyapımızı yeniledik hem de bilgi güvenliğimizi en üst düzeye getirdik. Bu kritik derecede önemli bir girişimdi çünkü üniversitemiz, Ege Bölgesi’ndeki akademik ağın merkezi konumunda bulunuyordu. Böylece bölgemizdeki üniversitelerimizin internet altyapısının da iyileştirilmesi sağlamış olduk. Yine üniversitemiz kampüsleri arasındaki iletişim hızını da bu çalışmalarla artırdık. Bu süreçte yaklaşık 11 kilometrelik ağ kablosu kullanıldı ki; bu rakam, içinde bulunduğumuz Rektörlük yerleşkesi ile Buca Tınaztepe Yerleşkemiz arasındaki mesafeden fazladır. Dolayısıyla teknik anlamda da çok ciddi bir mücadele verdik. Sonuç olarak da uluslararası standartlara uygun ve güvenliği sağlanmış bir Ana Veri Merkezine ve Felaket Kurtarma Merkezine kavuşmuş olduk. Araştırma üniversitesi olarak, bundan sonra da sadece bilgiyi üretmeye değil onu korumaya da dikkat edecek; yeni misyonumuza uygun projeler geliştireceğiz” diye konuştu.

Rektör Hotar, gerçekleştirilen çalışmalarda büyük çaba sarf eden Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığındaki ve Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Kurulundaki çalışanlar başta olmak üzere emek veren DEÜ mensuplarına teşekkürlerini iletti.

DEÜ Bilgi İşlem Dairesi Başkan Vekili Öğretim Görevlisi Yaşar Dereli ise DEÜ’nün 40. yılında dev bir yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek, “Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nükhet Hotar başta olmak üzere, Rektör Yardımcılarımıza, üst yönetimimize ve emek veren çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Yoğun bir mesai harcadığımız merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ANA VERİ MERKEZİ VE FELAKET KURTARMA MERKEZİ

Revizyonu tamamlanan Ana Veri Merkezi ile Felaket Kurtarma Merkezi, 6.4 Milyon TL’ye mal olurken, yaklaşık 11 kilometre ağ kablosunun kullanıldığı merkezdeki çalışmalar 8 ayda tamamlandı. ULAKNET ulusal akademik ağın Ege Bölge Merkezi konumundaki DEÜ Rektörlüğünde 192 sunucu bulunuyor. Toplama ise 284 sunucu yer aldığı merkezde, 698’i Switch (Ağ anahtarlama cihazı) olmak üzere 1541 ağ cihazı bulunuyor. Sunucularda ise 325 web sitesi, 145 yazılım çalışırken, envanterde 767 adet veritabanı yer alıyor.

İlgili Yazılar