DEÜ Haberler

DEÜ’DEN CORONA’NIN BULAŞMA RİSKİNİ AZALTAN CİHAZ

1.890

Dokuz Eylül Üniversitesi kullanılmış maske ve eldivenlerin potansiyel bulaş riski etkisini azaltmak amacıyla sterilizasyon cihazı üretti. Bulaş etkilerini en aza indirecek önemler üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kullanılmış maske ve eldivenleri kaynağında sterilize edecek, kapalı bir kutuda muhafaza ederek bertarafı için toplanırken de teması sıfırlayacak bir cihaz ürettik. İlk üretimini Rektörlük binamıza hizmete sunduğumuz cihazımızı kısa süre içerisinde tüm yerleşkelerimizde kullanıma sunacağız” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi “Sıfır Atık” hedefi için çalışmalarını tüm yerleşkelerinde kapsamlı bir şekilde sürdürüyor. COVİD-19 pandemisi ile sadece ülkemizde değil tüm dünyada birçok alanda ve kavramda değişiklikler olduğu gibi “Atık” kavramında da önemli değişiklikler olmaya başladı. Artık sosyal mesafe kurallarına ilave olarak kişisel korunma amacı ile kullandığımız maskeler ve eldivenler hiçbir zaman olmadığı kadar çok tüketilmeye ve bulaşma riski doğuran bir atık türü olarak üretilmektedir. Maske ve eldivenler kullanım ömrü dolduğunda ayrı özel kutularda biriktirilmekte; özellikle kalabalık ve insan hareketinin çok olduğu alanlarda bu kutular dolmakta ve hatta taşmaktadır. Bu durum söz konusu alanları paylaşan insanlar için bir bulaşma riski oluştururken atıkların toplanması ve bertarafından sorumlu kişiler için bu risk daha da yüksektir.

Dokuz Eylül Üniversitesi kullanılmış maske ve eldivenlerin potansiyel bulaşma riski etkisini azaltmak hatta sıfırlamak üzere sterilizasyon cihazı üretti. Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. F. Duygu Özel Demiralp, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Görkem Akıncı ile özel sektörden Akıncı Takım Tezgahları Ltd. Şti. ve Umut Kama Makina Ltd. Şti. işbirliği ve katkıları ile cihaz çok kısa bir süre içinde üretilerek kullanıma hazır hale getirildi.

ATIK YÖNETİMİ

Covid-19 pandemisinin etkilerini en aza indirecek önemler üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Üniversite olarak ilgili bakanlıkların önlemleri ve tavsiyelerini uygulamanın yanı sıra, salgınla mücadeleye katkı sağlayacak projeler üzerine yoğunlaştık. Maske, mesafe ve temizlik uygulamalarını destekleyecek projelerimizi kararlılıkla yürütüyoruz. Sadece bireylerin alacağı sosyal önlemler ya da hijyen uygulamalarıyla bulaşma riskini sıfırlamak mümkün değil. Atık yönetimi de bu noktada önemli bir unsur. Birçok lokasyonda kullanılmış maske ve eldivenlerin toplanacağı atık kutuları mevcut. Ama bunun gibi nitelikli atıkların toplanmasında dikkat edilmesi gereken kriterlerden uzak olmaları bulaşma riskini arttıracak etki yapıyor. Bu noktadan hareketle, kullanılmış maske ve eldivenleri kaynağında sterilize edecek, kapalı bir kutuda muhafaza ederek bertarafı için toplanırken de teması sıfırlayacak bir cihaz ürettik. İlk üretimini Rektörlük binamıza hizmete sunduğumuz cihazımızı kısa süre içerisinde tüm yerleşkelerimizde kullanıma sunacağız” dedi.

PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Cihaz hakkında teknik bilgi veren Prof. Dr. Görkem Akıncı, “Cihazımız otonom bir şekilde çalışmaktadır. Yapılan testler sonucunda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün Biyosidal Ürünler Yönetmeliği ve Aktif Madde İçermeyen Biyosidal Ürünler Tebliği kapsamında UVC Işınları ile Dezenfeksiyon konulu 21.07.2020 tarihli yazısında belirtildiği şekilde bakteri yükünü en az 4 log oranında azaltmaktadır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili mevzuatına uygun olarak sistemin dörtte üç (3/4) doluluk oranında otomatik olarak alarm veriyor. CleVir – Maske ve Eldivenler için Kaynakta Sterilizasyon Cihazımızın patent başvurusu Üniversitemiz DETTO Patent Ofisi tarafından gerçekleştirildi” dedi.

BULAŞMA RİSKİ ORTADAN KALKIYOR

Prof. Dr. Duygu Özel Demiralp ise nitelikli atıkların yönetiminin belirli kriterler kapsamında yapılması gerektiğini belirterek, “Tam kapalı ve korumalı olan cihazımız, içine yüklenen maske ve eldivenlerin yüzde 99.99 oranında sterilizasyonunu sağlayarak kapalı ve kilitli biriktirme kabında depoluyor.  Böylelikle patojen taşıma riski bulunan maske ve eldivenler başka kimse ile temas etmeksizin kaynağında sterilize edilebilmekte, saçılma veya yaklaşma sebebi ile oluşabilecek riskleri tamamen önlenmektedir. Atıkların toplama ve bertarafından sorumlu görevlilerin de sağlıkları güvence altına alınmaktadır” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar